Opis
Jedwabny szal: Gustav Klimt – Pocałunek
Co przedstawia nasz szal?
Najsłynniejszy pocałunek świata
Nadruk na jedwabiu przedstawia Pocałunek, najsłynniejszy obraz autorstwa Gustava Klimta, czołowego przedstawiciela secesji i wybitnego austriackiego symbolisty. Dzieło powstawało w latach 1907-1908, jest koronnym przykładem Złotego Okresu w twórczości Klimta, z którego pochodzi również pierwszy portret Adele Bloch-Bauer. Okres ten poprzedziły podróże artysty, szczególnie pobyt w Rawennie, w której odkrył piękno mozaiki. Ojciec Klimta był złotnikiem, malarz bardzo szybko wykorzystał powyższe fakty i zaczął eksperymentować ze zdobieniami.
Złoto i srebro widniejące na obrazie to prawdziwe metale szlachetne, tworzą one płaską formę, którą podkreślają charakterystyczne dla secesji, geometryczne kształty. Kontrastującą także z wielowymiarowi elementami dzieła – skórą i motywami kwietnymi. Pocałunek jest zgrabną alegorią całej twórczości artysty, nastawionej na erotykę, skupiającej się na kobiecie, poprzedzonej licznymi szkicami i kreującej własną, unikalną formę, która już na zawsze będzie kojarzyła się wyłącznie z jednym malarzem.
Szal pełen oddania i uniesienia
Dzieło sztuki przedstawia parę kochanków podczas pocałunku. Dla artysty jest to scena magiczna, wyniosły i uroczysty moment przepełniony uczuciem, co symbolizuje ukwiecona pod stopami postaci łąka. Kobieta uklęknęła, prawdopodobnie pod wpływem zachwytu i nagłych emocji zasłabła, a mężczyzna ujął jej głowę, całując jednocześnie jej zarumieniony policzek. Na twarzy kobiety rysuje się spełnienie i ukojenie. Postać rozkoszuje się chwilą namiętności, oddając się mężczyźnie, który obejmuje twarz kobiety – chce ją ochraniać, tworzy poczucie bezpieczeństwa. Kochankowie nie widzą poza sobą świata, nie zwracają uwagi na to, co ich otacza. Jedynym dopełnieniem miłości jest przyroda uczestnicząca w pocałunku, trochę na wzór romantycznych idei.
Złota symetria
Ważnym elementem dzieła są zdobione szaty postaci. Ubiór mężczyzny tworzą geometryczne figury, przywodzące na myśl antyczne wzornictwo. Odzienie kobiety rysują owalne wzory, prawdopodobnie symbolizujące kwiaty, a więc także delikatność. Szaty kontrastują ze sobą, z jednej strony pokazują stabilność i równowagę, a z drugiej zwracają uwagę na ulotne piękno, podkreślając różnice płci. Postaci są ułożone proporcjonalnie i symetrycznie względem pustego tła (jest to odstępstwem od asymetrii charakterystycznej dla secesji, którą jednak widać w ubiorze bohaterów). Może to symbolizować równy układ sił w miłości, w której potrzebna jest współpraca i poświecenie obu stron. W kochanku możemy dopatrywać się Klimta (choć artysta utrzymywał, że nigdy nie stworzył autoportretu). Na pewno jest to postać, z którą artysta mógł się utożsamiać. Jest tak głównie z powodu modelki, której twarzy użyczyła Emilia Flöge, największa miłość malarza. Scena omdlenia i zetknięcia twarzy miała w zamyśle rozczulać i eksponować namiętność chwili oraz uczucie oddania w miłości.
Szal inspirowany obrazem
Obraz ten jest kwadratem o boku 180 centymetrów, można podziwiać go w wiedeńskiej galerii Belvedere, która jest właścicielem dzieła od momentu jego powstania.
Szal przedstawia fragment rzeczywistego obrazu, a dokładnie część widoczną poniżej:
Kupując nasz szal kupujesz piękną historię!
Pocałunek stworzony przez Gustava Klimta to jedno z najpopularniejszych dzieł europejskiej sztuki – niemal każdy rozpozna ten secesyjny, złoty przepych. Nie zapominajmy jednak, że to kochankowie są w centrum obrazu, a ozdobna forma jedynie dodaje kunsztu. Jedwabny szal z motywem Pocałunku to ozdoba ponadczasowa, unikalna i wyjątkowa. Szal idealnie komponuje się z poszetką z motywem pierwszego portretu Adele Bloch-Bauer!
Szal w całości wykonany został we Włoszech – z jedwabiu najwyższej jakości. Dodatkowo ociepliliśmy go warstwą włoskiej wełny, aby zapewnić naszym klientom odpowiednią ochronę przed zimnem. Wszak szal, nawet ozdobny, z reguły noszony jest zimą.
Opinie
Ten produkt nie ma jeszcze recenzji.