Opis
Jedwabny szal – Francesco Hayez – Pocałunek
Co przedstawia nasz jedwabny szal?
Ten prawdziwy, wyjątkowy pocałunek
Nadruk na jedwabiu przedstawia fragment Pocałunku, którego autorem jest Francesco Hayez, włoski malarz i portrecista romantyczny, który tworzył w okresie Zjednoczenia Włoch. Historia malarstwa zna wiele sławnych Pocałunków: Klimta, Muncha, Magritte (Kochankowie), ale tylko jeden wielki Pocałunek może nosić miano tego pierwszego, najsilniejszego i najbardziej emocjonalnego.
Naszym zdaniem ten zaszczytny tytuł powinien przypaść dziełu Hayeza, który tak zatytułowany obraz stworzył już w 1859 roku. Był to czas schyłkowy romantyzmu, a dodatkowo kulminacyjny moment Zjednoczenia Włoch. Jego dzieło często przedstawiane jest jako Obraz Epoki – podsumowanie panujących w kulturze nastrojów. Twór Hayeza jest alegorią namiętności, delikatności, wielkiej miłości, pożądania, troski i niepokoju. Obraz ukazuje wyidealizowaną wizję świata, w którym uczucie, choć często niebezpieczne i zagrożone, przyćmiewa wszystko wokół. Miłość pokonuje tu bariery i zwycięża konflikty.
Szal pełen miłości i czułości
Obraz pokazuje młodą parę kochanków, akcja dzieła najprawdopodobniej rozgrywa się w średniowieczu, na jednym z warownych zamków, co możemy wnioskować po chłodnym, kamiennym wnętrzu oraz ozdobnych strojach postaci. Chłód przestrzeni stoi w opozycji do namiętności, którą czuć w Pocałunku. Młody wiek postaci dodaje energii i lekkości do aktu pocałunku, podkreśla bezgraniczne oddanie, które często utożsamiane jest z młodością. Kochankowie stoją w centralnym punkcie obrazu, są jedynym niestatycznym elementem dzieła (z wyjątkiem cieni, o czym za chwilę). Chwilę przepełnia tu niepokój który obserwujemy w gwałtownym, choć pełnym czułości uścisku postaci. Jest to delikatna sugestia, że przedstawiona miłość jest zakazana.
Postaci stworzone przez artystę są anonimowe, trudno ustalić czy były na kimś wzorowane. Zabieg ten eksponuje akt pocałunku, który jest tematem przewodnim dzieła, najważniejszym elementem, który tożsamość postaci mogłaby przysłonić, odbierając mu wyjątkowość lub uniwersalność. Tajemniczość jest jedną z cech charakterystycznych romantyzmu, przejawiających się także w opisywanym obrazie. Twarzy mężczyzny w zasadzie nie możemy zobaczyć, zasłania ją nakrycie głowy. Dolna część jego szczęki i akt pocałunku wyrażają oddanie, tęsknotę i namiętność. Twarz kobiety także jest ledwo widoczna – widać wyłącznie lewy jej fragment. Możemy w nim rozpoznać oddanie, tęsknotę, ukojenie i czystość, co dodatkowo podkreśla piękna, błękitna suknia.
Włoska sztuka wyzwolenia
Symbolika kolorów nie jest tu przypadkowa. Barwy szat młodzieńca nawiązują do flagi Włoch, błękitna suknia symbolizuje Francję, która w dużym stopniu przyczyniła się do Zjednoczenia Włoch. Pocałunek Hayeza jest nie tylko hołdem dla epoki, ale także przedstawieniem historii. To pieśń uwielbienia dla wydarzeń rozgrywających się w latach 1815 – 1871. Patriotyczny charakter obrazu, związany z wydarzeniami historycznymi, nadaje dziełu wydźwięk nostalgiczny i pochwalny. Miłosny uścisk postaci miał symbolizować Zjednoczenie Włoch pod władzą Królestwa Sardynii. Jednoczące się państwa padają w swoje ramiona, celebrują chwilę.
Długa rozłąka tylko zaostrzyła żar uczucia, który lekko tłumi strach przed niepewną przyszłością. Zagrożenie widoczne jest również w lewej części obrazu, w której widać cienie nieokreślonych postaci, przed którymi kochankowie chcą się ukryć. Mężczyzna ułożył lewą nogę na schodku, przez co sprawia wrażenie gotowego do ucieczki, co buduje skojarzenia z dramatem Szekspira. Uścisk kochanków jest delikatny i pewny, energiczny mężczyzna czule obejmuje twarz kobiety, która wydaje się mdleć w objęciu, delikatnie kładąc rękę na jego ramieniu.
Szal inspirowany obrazem
Obraz ten ma wymiary 110 na 88 centymetrów, a podziwiać go można w Pinakotece di Brera, w Mediolanie.
Szal przedstawia fragment rzeczywistego obrazu, a dokładnie część poniższą:
Kupując nasz szal kupujesz piękną historię!
Pocałunek stworzony przez Francesco Hayeza to przepiękna historia oddania, odrodzenia i poświęcenia. Nasz jedwabny, elegancki szal inspirowany jest rzeczywistym obrazem, jednak przedstawia wyłącznie jego fragment. Szal dodatkowo przeszyto u dłuższych boków paskiem ciemnej czerwieni, która dodaje dynamiki stonowanym barwom dzieła sztuki, odciążając nieco formalizm szala i czyniąc go ponadczasowym, unikalnym i wyjątkowym.
Szal w całości został wykonany we Włoszech – z jedwabiu najwyższej jakości. Dodatkowo ociepliliśmy go warstwą włoskiej wełny, aby zapewnić naszym klientom odpowiednią ochronę przed zimnem. Wszak szal, nawet ozdobny, z reguły noszony jest zimą.
Opinie
Ten produkt nie ma jeszcze recenzji.