Zaloguj / Zarejestruj

Gustav Klimt - Adele Bloch-Bauer I

Poszetka: Gustav Klimt – Adele Bloch-Bauer I

129,00 

Wymiary: 40cm x 40cm

Materiał: 100% jedwab

Kraj produkcji: Włochy

Poszetka z najlepszej jakości jedwabiu, wykonana w całości we włoskiej manufakturze. Dzięki większemu rozmiarowi (kwadrat o boku około 40 centymetrów wobec standardowych 33 centymetrów) idealnie wypełnia brustaszę i utrzymuje nadaną jej pozycję przez cały czas noszenia marynarki. Jedwabne poszetki, obok lub zamiast dobranego krawata, to element nadający unikalność i charakter każdej stylizacji. Użyczają koloru, są detalem przyciągającym wzrok, eksponują nastrój osoby noszącej. Poszetki są ostatnim i często niezbędnym sznytem, który pozwala na zaprezentowanie się od najlepszej strony.

Zdjęcie produktu w pełnej rozdzielczości: KLIK

Pozwól sztuce, aby Cię wyrażała!

15 w magazynie

Kategoria:
Tagi: , , , , ,
Podziel się tym na:

Opis

Nadruk na jedwabiu przedstawia pierwszy portret Adele Bloch-Bauer, autorstwa Gustava Klimta, czołowego przedstawiciela secesji i wybitnego austriackiego symbolisty. Obraz powstał na początku XX wieku, kiedy sporą popularnością wśród najbogatszych cieszyło się zamawianie indywidualnych portretów.  Nie inaczej było przy tym dziele – modelką została żona (ówcześnie narzeczona) bogatego austriackiego przedsiębiorcy, Ferdinanda Bloch-Bauera, który w ten sposób uczcić chciał piękno kolejnej żony. Ferdinand postanowił zatrudnić najsłynniejszego malarza, który w tamtych czasach tworzył na terenie Austro-Węgier – Gustava Klimta. Klimt przyjął zlecenie, ale nie spieszył się z wykonaniem dzieła – obraz powstał po 4 latach. Dlaczego? Historycy wskazują na powiązania Klimta z młodą Adele, która już w 1901 roku, gdy kończyła dwudziesty rok życia, miała użyczyć twarzy innemu dziełu artysty: Judycie z głową Holofernesa.  Najprawdopodobniej malarz przeżywał w tamtym okresie gorący romans z młodą szlachcianką, o czym Ferdinand Bloch-Bauer nie mógł wiedzieć. Klimt długo zastanawiał się w jaki sposób najlepiej oddać piękno Adele, stworzył przeszło 100 szkiców, które przedstawiają młodą kobietę w różnych pozach. Obraz powstawał w latach 1903-1907, które zalicza się do Złotego Okresu twórczości Klimta. Złotego dosłownie i w przenośni, ponieważ z tych czasów artysta jest znany najbardziej, obrazy z tego okresu są najbardziej pożądane przez kolekcjonerów i doceniane przez krytyków, a same dzieła zdobione są płatkami złota.

 

Forma obrazów Klimta, szczególnie w tym okresie, jest nierozłącznym elementem dzieła sztuki, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas analizy. Srebro i złoto na portrecie Adele to prawdziwe metale szlachetne, farba olejna jest nimi przyćmiona – Klimt użył jej wyłącznie do oddania skóry postaci i wykończenia drobnych elementów tła. W rzeczywistości obraz mieni się odcieniami złota. Piękne ornamenty tworzą strukturę sukni Adele, a całości nie sposób pomylić z czymkolwiek innym, od razu widać tu kreskę Klimta. Między innymi z tego powodu pierwszy portret Adele Bloch-Bauer był przez krótki czas najdroższym dziełem sztuki sprzedanym kiedykolwiek, a jego cena wyniosła przeszło 135 milionów euro. Należy również zaznaczyć, że kobiety miały specjalną pozycję w sztuce tworzonej przez Gustava, o czym niech świadczy fakt, że na około czterech tysiącach z pięciu tysięcy szkiców, które zachowały się po artyście w dobrym stanie, postaciami głównymi są wyłącznie kobiety. Klimt uwielbiał je malować, kochał także erotyzm, a sam często mawiał, że: jeśli ktokolwiek chce mnie zrozumieć, powinien uważnie patrzeć na moje obrazy. Dziś obrazy przedstawiające kobiety o realistycznych twarzach, dla których tłem są geometryczne lub roślinne wzory, uznaje się jako domenę tego artysty. Pierwszy portret Adele Bloch-Bauer uważa się za koronny przykład takiej twórczości. Na sukni modelki widać elementy charakterystyczne dla secesji: wzory inspirowane różnymi okresami sztuki starożytnej Grecji, starożytnego Egiptu, nietrudno również dostrzec fascynację kulturą japońską. Kolory są tu jasne, obraz jest asymetryczny i bogato zdobiony. Artysta zerwał z wielowymiarowością, jedynie twarz, dłonie i ramiona Adele próbują ją tworzyć, którą zastąpił geometrią. Idealnym zwieńczeniem pracy jest charakterystyczny podpis Klimta, z datą ukończenia dzieła, który wkomponowany jest we wzór.

 

Obraz ten ma wymiary kwadratu o boku 138 centymetrów. Jest własnością prywatną i można go podziwiać w Neue Galerie New York.

Dodatkowe informacje

Kolor

Złoty

Materiał

Jedwab

Rozmiar

40cm x 40cm

Opinie

Ten produkt nie ma jeszcze recenzji.

Tylko zalogowani użytkownicy, którzy kupili produkt, mogą zostawić recenzję.

Back to top
Close
Compare