Opis
Jedwabna poszetka: John Collier – Lady Godiva
Co przedstawia nasza poszetka?
Romantyczna wersja średniowiecznej legendy
Nadruk na jedwabiu przedstawia fragment obrazu Lady Godiva, autorstwa Johna Colliera – znanego portrecisty, neoklasycystycznego malarza i pisarza brytyjskiego pochodzenia, związanego z Prerafaelitami. Godiva, zgodnie z XIII-wieczną legendą, była żoną saksońskiego hrabiego, lorda Coventry. Jedenasty wiek, w którym Lady Godiva żyła, był trudnym okresem dla mieszkańców Coventry, którzy cierpieli z powodu wysokich podatków.
Bohaterka legendy, widząc rozpacz i biedę panującą w hrabstwie, poprosiła swojego męża o obniżenie danin. Hrabia zgodził się, jednak podstawił warunek: Godiva miała wsiąść na konia i objechać miasto, w którym mieściła się siedziba lorda. Nie to było jednak trudnością – kobieta miała tego dokonać będąc całkowicie nagą, okrytą jedynie w swoje włosy. Lord wiedział, że jego żona jest wstydliwa, nie spodziewał się jednak, że tak bardzo się poświęci i żądanie to spełni. Lady Godiva zobowiązała mieszkańców, aby w chwili próby pozostali w domach, a we wskazanym terminie objechała konno całe miasto. Hrabia spełnił swoją obietnicę, a cała historia zakończyłaby się dobrze, gdyby nie jeden człowiek.
Cena niesubordynacji
Tom Podglądacz, nie mogąc pohamować pragnienia, spojrzał na żonę lorda. Przez dziurkę od klucza zobaczył przepiękną kobietę, która, odziana jedynie w długie włosy, ukradkiem przemieszczała się ulicami miasta. Lord kazał go oślepić, co miało być karą za niezastosowanie się do polecenia i zbrukanie godności jego żony. Niektóre podania stanowią, że legenda mogła zostać przeinaczona przez romantyczną wizję, a hrabia, widząc determinację żony, kazał jej ubrać choć minimalne okrycie, które dzisiaj mogłaby zostać uznane za bieliznę, choć w XI wieku utożsamiane było z całkowitą nagością. Inna wersja wydarzeń przedstawia nagość jako brak biżuterii, symbolizującej status społeczny Lady Godivy, choć jest to podanie najczęściej dementowane.
Poszetka pełna symboliki
Obraz przedstawia bardzo ciekawe połączenie: neoklasycystyczna forma i romantyczna wizja legendy. Neoklasycyzm, jako opozycja dla impresjonistycznych wzorców, porzucających regularną, prostą i harmonijną formę, był powrotem do wartości i ideałów charakterystycznych dla renesansu, czego przejawem było twórcze wykorzystanie mitów i symboli. Koncepcja i symbolika, które przyjął Collier przy tworzeniu tego dzieła, w pewnym sensie romantyczne są, choć zdecydowanie nie jest to nurt przewodni tego obrazu – zawstydzona Godiva, nieśmiało zasłaniająca się długimi, rudymi włosami, siedzi na pięknie ozdobionym i dumnym koniu królewskim. Jej nagie, kobiece, idealnie proporcjonalne, wręcz mimetyczne, czyste i niewinne ciało kontrastuje z dostojnym i pewnym krokiem strojnie odzianego konia. Symbolikę potęguje nieśmiały sposób, w jaki Godiva trzyma lejce, oraz wzrok skierowany w ziemię, aby tylko nie natknąć się na żadne spojrzenie.
Czerwonowłosa piękność
Kobiecość, piękno i niewinność są tutaj wystawione na próbę, Godiva poświęca się, aby zapewnić mieszkańcom Coventry godziwe warunki życia. Wcale nie musi tego robić, jej odzienie (a w zasadzie jego brak) nie przystaje do pięknie zdobionego siodła lordowskiego konia, które unaocznia zamożność i wyższość władz hrabstwa. Bohaterka legendy porzuca swoją wyższość, aby pomóc mieszkańcom, jej postawa przedstawia poświecenie, wrażliwość na trudny los innych ludzi – jej ciało jest obdarte ze znaków charakterystycznych dla wyższych warstw społecznych. Na ciele hrabiny widać próbę rozluźnienia oraz poddanie się przebiegowi wydarzeń, które mogą być mylnie interpretowane jako zrezygnowanie.
Artysta zastosował tu ciekawy zabieg: mimo pięknie ozdobionego konia to Godiva jest w centralnym punkcie obrazu. Kobieta od razu zwraca na siebie uwagę, nawet pomimo niewinności i nagości. Jej dobroć tryumfuje, mimo wystawienia na wielką próbę. Wyraźnie odstaje od reszty otoczenia, co potęgują statyczne budynki, będące tłem dla wydarzeń. Jedynie po pięknych, rudych włosach, pasujących do królewskiej kolorystyki siodła, można poznać zarówno pozycję hrabiny, jak ją samą. Włosy te są elementem łączącym Godivę z królewskim światem. Jaka szkoda, że w tej sytuacji służą do okrycia wstydu.
Poszetka inspirowana obrazem
Ten olejny obraz, o wymiarach 142,2 na 183 centymetrów, można podziwiać w Herbert Art Gallery and Museum w Coventry.
Kupując naszą poszetkę kupujesz piękną historię!
Lady Godiva to obraz łączący elementy romantyczne i neoklasycystyczne w najpiękniejszy możliwy sposób. John Collier odtworzył na płótnie piękną historię oddania, dobroci, delikatności i poświęcenia w imię wyższego celu. A sama Lady Godiva? Cóż, do dziś jest symbolem uwielbienia i pożądania, w końcu to najpiękniejsza czerwonowłosa kobieta na strojnym, białym koniu. Jedwabna poszetka z motywem obrazu Lady Godiva to ozdoba ponadczasowa, unikalna i wyjątkowa. Sprawdzi się idealnie w komplecie z granatową lub szarą marynarką, nada stylizacji motywu i koloru przewodniego.
Poszetka w całości została wykonana we Włoszech – z jedwabiu najwyższej jakości. Dzięki rolowanym brzegom oraz bardzo dużemu rozmiarowi wypełnia całą brustaszę i utrzymuje nadaną jej pozycję podczas noszenia marynarki. Zewnętrzny kolor obramowania poszetki koresponduje z dziełem sztuki, podczas gdy wewnętrzny kolor kontrastuje z przewodnimi barwami obrazu. Zabieg ten pozwala podkreślić charakter dzieła, a także umożliwić dopasowanie poszetki do wielu stylizacji. Brak dodatkowego wzoru obramowania nie odwraca uwagi od obrazu i pozwala chłonąć sztukę w jej najczystszej formie.
Opinie
Ten produkt nie ma jeszcze recenzji.